Із червня 2025 року кількість дронів, якими Росія атакує Україну, значно збільшилася. Це вже не 100-200 “Шахедів” одночасно. Цифри інші. 28 червня Генеральний штаб України у зведенні повідомив інформацію про рекордні 477 “Шахедів” в небі над Україною, а загалом було випущено 537 засобів повітряного нападу.
За тиждень до цього масованої атаки зазнав Київ. В ніч на 23 червня над столицею було нараховано 352 “Шахеда”. Наслідки жахливі: в результаті атаки, що тривала кілька годин, постраждали десятки людей, 9 людей загинули внаслідок руйнування будинку через потрапляння в нього ворожого дрону.
У масованих атаках Росія відправляє в Україну сотні іранських дронів-камікадзе Shahed-136/131. Загалом за червень Росією було відправлено з метою атаки українських міст 5331 Shahed-136. Це рекордна кількість. Кожна атака має наслідки – і це не тільки про знищення важливих військових об’єктів, а й про руйнування житлових будинків і життя людей.

На фоні збільшення кількості дронів, які запускає Росія, Україна постала перед важливим питанням – знайди швидку та ефективну відповідь на масовані атаки.
В боротьбі з ворожими дронами задіяні всі доступні засоби – глушіння системами РЕБ, збивання з використанням ракет, робота мобільних груп ППО. Великий відсоток дронів вдається знешкоджувати, але зі збільшенням кількості одночасно атакуючих БПЛА збільшилася і кількість дронів, які “долітають” до цілей. Причини прості: велика кількість одночасно прилетівших дронів, їхня швидкість, напади у темряві. Рішенням можуть стати дрони-перехоплювачі – перехоплювачі нового покоління.
Розглянемо в цій статті – чому в Україні виникла потреба в пошуку нових рішень для знищення “Шахедів”, яким воно може бути і чи спроможні дрони-перехоплювачі стати ефективною зброєю проти ворожих безпілотників.
Дрони-перехоплювачі: що це?
Загально відомою інформація про дрони-перехоплювачі в Україні стала навесні 2024 року – саме тоді платформа Brave1 оголосила конкурс на розробку перехоплювачів для боротьби з російськими дронами-розвідниками. Вже у липні 2024 був представлений новий FPV-перехоплювач з Х-подібним крилом, який був спроможний знищувати дрони на швидкості 100-160 км/год. За рік кількість зенітних дронів та їхня якість значно зросли.
дрони-перехоплювачі стали застосовуватися зі зростаючою активністю. Це – безпілотні апарати, створені чи модифіковані для знищення ворожих дронів розвідників та камікадзе. Від звичайних FPV їх відрізняє збільшена швидкість руху, можливість працювати по рухомих, маневрених цілях в повітрі, посилена оптика та стабілізація в повітрі, збільшена тривалість польоту. Так, вартість таких апаратів теж вища, але з урахуванням місії та ефективності її виконання зенітні дрон повністю виправдовують вкладення.
Як працюють дрони-перехоплювачі
Задача перехоплювача – вполювати. Після отримання інформації про ціль, оператор дає команду на зліт. Він може бути здійснений з рук, з пускової установки чи зі спеціального майданчика (з землі). Від отримання сигналу до старту – до хвилини часу.
Оператор здійснює наведення на ціль. А далі – все залежить від задіяного при створенні дрона ПЗ. Сучасні рішення (розглянемо їх нижче) дозволяють виконати автоматичну фіксацію цілі та супроводжувати її до моменту знищення.
Саме перехоплення може здійснюватися кількома методами. Перший – застосовується кінетичний удар (дрон на великій швидкості врізається у дрон-ціль – не використовується бойова частина). Ще один спосіб – з використанням бойової частини (вибухового заряду), що детонує при наближенні перехоплювача до цілі. Рідше застосовуються сітка або тенета для механічного захоплення дрону.
Про принципи роботи перехоплювачів можна детально дізнатися зі статті.
Захист від повітряних атак: як це відбувається
Масованість ударів “Шахедами” стала викликом для українських сил ППО. Основною силою в боротьбі з ними були мобільні групи, оснащені кулеметами, ПЗРК чи ЗУ. Використовуючи пікапи та броньовані авто такі груп здійснюють патрулювання та намагаються виявити та знешкодити дрони-розвідники та ударні безпілотники.
По-перше – кількість дронів дуже велика. Сотні безпілотників атакують одночасно і недостатня кількість мобільних груп просто фізично не може покртти всю територію – встигати виявляти цілі, наводити на них зброю, забезпечувати високу точність пострілу. Шахеди летять на збільшеній висоті і збивати їх ефективно, використовуючи крупнокаліберні кулемети, не вдається. Якщо вдень “Шахед” можна помітити візуально, то вночі (а саме вночі відбуваються більшість масованих атак) його чутно лише акустично. Використання тепловізорів не дає змоги отримати 100-відсоткову видимість. На реагування у кулеметників є лише кілька секунд, протягом яких не завжди можливо відкрити прицільний вогонь.
Мобільні групи ризикують, особливо – працюючи у прифронтовій зоні, адже знаходження під ворожими БПЛА – це шанс самим стати ціллю. Нерідко атака “Шахедів” супроводжується нападом ворожих FPV, які залітають на 20-30 км вглиб української території. В таких ситуаціях мобільні групи можуть працювати лише “відтягнуто”, знижуючи ризики потрапляння під атаку.
Як дрони на оптоволокні збільшили “kill zone” на фронті та вплинули на проведення ключових операційн на фронті в 2024-2025 – читайте в нашій статті.
Крім мобільних груп на захисті проти “Шахедів” працюють й інші засоби. Дрони збивають зенітними установками, ракетами. Комплексні рішення дозволяють “відбиватися” хоча б частково. Але ракети – дорогі, ЗУ – не настільки мобільні та швидкі. І основною задачею став пошук зброї для захисту, яка була б спроможна поєднати в собі всі необхідні характеристики – бути швидкою, точною, доступною за ціною. Адже питання вартості засобів ППО для України є дуже актуальним.
Ціна питання
Вартість кожного пострілу по ворожим дронам дорівнює вартості снаряду. А для ракет це – більше сотні тисяч доларів США. При цьому ціна “Шахеда”, на який “полює” ракета – в середньому 50 тисяч доларів. У випадку з мобільними групами, оснащеними кулеметами, економіка збиття є найбільш привабливою, проте, як ми з’ясували вище, такий метод має суттєві обмеження.
Дешевою та ефективною альтернативою ракетам та кулеметам стали дрони-перехоплювачі-перехоплювачі. Один зенітний дрон значно дешевший за Shahed і набагато дешевший за ракету. Дрони української розробки можна придбати менш ніж за 10 тисяч доларів. І це може стати вирішенням проблеми коштовності використання ракет для збивання атакуючих Україну дронів та дронів-розвідників.
Як повідомляє Reuters, в Україні вже налагоджено виробництво різних типів дронів-перехоплювачів, а більше 5 з них вже активно використовуються на фронті.
Українські дрони-перехоплювачі: актуальні розробки
Сьогодні над створенням зенітних дронів працюють різні команди. Результат розробок – дрони які не тільки пройшли випробування на полігонах, а й вже використовуються у реальних бойових умовах.
Українська група “Дикі шершні” (Wild Hornets) у співпраці з Defense Express створює “гостре” Жало – Sting. Здатний піднятися на висоту до 3000 м і розвинути швидкість до 160-280 км/год. Несе на собі до 0,5 кг вибухівки. Вже зараз ведуться роботи з додавання ШІ-системи для автоматичного захоплення цілі. Вартість “Жала” складає 5-10 тисяч доларів, що значно дешевше вартості “Шахеда”. На сьогодні вже є десятки зафіксованих успішних перехоплень “Шахедів” з використанням Sting.
З кінця 2024 року в Україні успішно тестується ще одна розробка – Tytan Interceptor, створений Німеччиною у співпраці з українськими розробниками. Зенітний дрон може піднятися на висоту до 2000 м та має дальність польоту 15-20 км (зі швидкістю до 300 км/год). Працює на базі ШІ, що дозволяє покращити процеси виявлення цілі, спостереження за нею та класифікації (в майбутньому запланована повна автоматизація з використанням ШІ-навігації). Керування дроном здійснюється через звичайний геймпад. Вартість цієї “пташки” менша за 20 тисяч євро – і це доступна ціна за зброю, яка ефективно знищує ворожі розвідники (в тому числі “Орлан-10” та Zala).

Ще один приклад – дрон “Генерал Черешня AIR”. Ефективний, доступний за вартістю (39900 гривень), добре інтегрований безпілотник-перехоплювач піднімається в небо на висоту до 6 км і може розвинути швидкість до 160 км/год. В польоті проводить до 35 хвилин. Вже зараз на рахунку “Генерала Черешні” більш ніж 300 збитих дронів. Виробник виготовляє десятки тисяч дронів та планує масштабувати виробництво до десятків тисяч на місяць. Один такий дрон споряджений 1,5 кг вибухівки. Ведуться роботи з впровадження новітнього програмного забезпечення для автоматичного наведення і стеження.
Це – реальні приклади того, як українські розробники разом з партнерами створюють дієві та економічно раціональні рішення, що можуть вже дуже скоро витіснити традиційне ППО та взяти на себе виконання його задач. Початок покладено – дрони-мисливці вже полюють на БПЛА противника.
Дрони-перехоплювачі в Україні
Українські дрони-перехоплювачі – ефективна зброя.І це підтверджують військові, демонструючи відео боротьби дрон проти дрону та звітуючи про успішні застосування.
Підрозділ “Darknode”, 412-й полк “Nemesis” зміг знищити понад 100 ворожих безпілотників (76 Shahed-136 та 24 Gerbera). Про це повідомляє Militarnyi з посиланням на заяву Сил безпілотних систем. Військовим вдалося за кілька тижнів покращити попередній результат на 40 одиниць уражених дронів. Далі буде.
Ще один реальний приклад успішного застосування зенітних дронів проти Шахедів оприлюднили 19 травня Wild Hornets. Відео демонструє, як Sting збиває Shahed, заходячи у сліпій для ворожого дрона зоні. В цьому випадку для збільшення точності маневрування використовувалося VR-керування та тепловізійна камера.
Зробити дрони дієвим інструментом у перехопленні та знищенні розвідувальних і ударних БПЛА можливо. Робота триває.
Системи донаведення: як покращити українські дрони-перехоплювачі
Ефективність захисту при нападах дронів ворога – основна мета, на яку працюють розробники зенітних дронів. Покращити можливості перехоплювачів можна впровадженням сучасних систем – машинного зору, ШІ, донаведення тощо. Без покращених можливостей вполювати ворожі дрони у великій кількості одночасно і з максимальним коефіцієнтом корисної дії – складна задача. Що може стати в нагоді? Одним з рішень може стати системи автоматичного донаведення. Якщо для звичайних FPV вони вже існують і успішно застосовуються в бойових умовах, то для зенітних дронів такі розробки лише ведуться. В випадку з дронами-перехоплювачами використання систем донаведення ускладнюється через значно більшу швидкість руху дронів та через їх використання здебільшого у нічний час. Проте, ми маємо сподівання, що система донаведення, яка демонструє високі показники точності ураження ворожих дронів в небі, врешті буде розроблена та масово запроваджена у військо.
Такі системи можуть бути розроблені на основі вже існуючих успішних систем донаведення, як приклад — VGI-9.
Модуль донаведення VGI-9 вже використовуються для дооснащення дронів популярними виробниками. Це дозволяє отримати покращену точність ураження цілей FPV-дронами (як статичних, так і рухомих зі швидкістю до 80 км/год). Автоматичне наведення дає змогу отримати точність до 0,5 м. Крім цього, дрон отримає автономність – після захоплення цілі (оператор наводить курсор, програма супроводжує ціль на основі аналізу пікселів та машинного зору) система тримає курс та здійснює удар. Покращується стійкість до РЕБ, що дозволяє дрону продовжити виконання завдання в умовах увімкнених глушилок. Вже зараз за нашими оцінками близько 10% вироблених дронів оснащені системами автоматичного донаведення та успішно виконують бойові завдання в небі над Україною.
Чому в небі все ще не має армії дронів-перехоплювачів
Економічна вигода використання дронів проти розвідувальних та ударних БПЛА ворога безсумнівна. Вартість ракети часто вища вартості цілі. Але вартість дрона робить його використання економічно доцільним саме в випадках боротьби в форматі дрон-проти-дрона. До того ж, перехоплювачі спроможні впоратися з великою кількістю нападників. Чому в небі над Україною все ще використовуються здебільшого ракети та постріли з кулеметів і ЗУ, а не маневрені, дешеві та зручні безпілотники?
Перший стоп-момент – швидкість. Так, українські дрони вже досить швидкі. Але “Шахеди” літають зі швидкістю до 200 км/год, а в момент атаки розганяються ще більше – швидкість може перевищувати 300 км/год. Тому швидкість зенітних дронів повинна перевищувати 200 км/год – тільки так вони зможуть встигнути наздогнати й знищити Shahed до моменту удару. Але. Варто врахувати, що “мисливцю” потрібен ще й додатковий час – на очікування цілі, зліт, розгін та набір необхідної швидкості. У підсумку – українські дрони у більшості моделей не спроможні поки що наздогнати та знищити 100% ударних цілей. Але з високою ефективністю полюють на розвідники.
По-друге: людський фактор. Навіть з частковою автоматизацією оператор все ще має самостійно ідентифікувати ціль та навести курсор – це потребує високого рівня навичок. І в цьому моменті важливо розуміти: навчитися керувати сучасними дронами-перехоплювачами можливо. Але це потребує вже наявного досвіду роботи з дронами в реальному світі, а не на симуляторах. Навчання проводиться, багато школ з керування дронами вже зараз пропонують курси для операторів дронів з донаведенням та зенітних дронів.
Про безкоштовне навчання військових управлінню дронами з системами донаведення від VGI-9 – читайте в нашому прес-релізі.
Якщо говорити про ефективність дронів-мисливців, то треба загадати ще про один виклик. І він очікує зовні – вітер, дощ, погана видимість та інші умови, що залежать лише від погоди та середовища. “Шахеди” літають у будь-яких умовах – і вдень, і вночі. дрони-перехоплювачі поки що не мають тієї стабільності польоту в складних погодних умовах, яка могла б спрацювати на збільшення кількості успішних уражень.
Тієї самої точності влучень “10 з 10” справді можливо досягнути. Але це – справа часу. Потрібно масштабування інтеграції сучасних систем автоматизації. Потрібно якісне навчання операторів. Не менш суттєвою є відсутність тісної інтеграції з ППО – єдиних центрів диспетчеризації та координації дронів, РЕБ, турелей, РЛС тощо. Поки немає злагодженості – не може бути 100%-ого результату.
Що в майбутньому
Якщо розглядати питання можливості повної заміни використовуваних зараз засобів ППО зенітними дронами, то можна зробити висновок – так, перехоплювачі зможуть стати дієвою силою захисту в українському небі. Робота над цим триває і можна впевнено розраховувати – вже скоро в повітрі буде літати багато швидких “пташок”, що ефективно полюватимуть на дрони противника. Для цього робиться той максимум, який сьогодні доступний Україні.
Очікується поступове збільшення кількості дронів з системами донаведення та збільшеною швидкістю руху. Ведуться роботи з інтеграції зенітних дронів у єдину ланку з силами ППО для отримання злагодженої та скоординованої роботи.
Як повідомили у Повітряному командуванні “Захід” у складі військових частин ЗСУ вже триває створення та підготовка підрозділів зенітних дронів. Ініціатива була схвалена Радою національної безпеки та оборони і спрямована на формування нових рот перехоплювачів. Задача – кратно збільшити коефіцієнт корисно дії в боротьбі з “Шахедами”.
Тож чи будуть дрони-перехоплювачі панувати у небі? Це може статися у досить близькому майбутньому. Причому мова йде навіть не про поодинокі безпілотники, кожним з яких керує окремий оператор. Ціль – координація оператором роїв дронів, що стануть потужною силою захисту українських територій.
Третього липня у Данії був підписаний Меморандум про масштабування виробництва безпілотних систем для України, за яким планується збільшити виробництво дронів, в тому числі – перехоплювачів і розробити нові рішення для протидії крилатим та балістичним ракетам. Використання безпілотників вже є визначною особливістю цієї війни. І збільшення кількості зенітних дронів в небі над Україною – реальний шлях для ефективного захисту наших територій і людей.
Зв’яжіться з нами, щоб отримати детальну інформацію про систему донаведення дронів VGI-9.
Слідкуйте за нашими оновленнями в соцмережах та на YouTube – там ви знайдете:
✅ Ексклюзивні матеріали про розробку, випробування та бойове застосування.
✅ Корисні аналітичні матеріали про війну та роль FPV-дронів у сучасних бойових операціях.
✅ Актуальні новини та інсайди зі світу військових технологій.
📌 Долучайтеся до нас:
🔗 YouTube: VGI-9 на YouTube
📸 Instagram: Ми в Instagram
🎯 TikTok: Ми в TikTok