Статті

Розумні дрони України: роль штучного інтелекту та машинного зору на фронті

Сучасна війна кардинально відрізняється від минулих збройних конфліктів. Технологічний прогрес, зокрема розвиток штучного інтелекту (ШІ), дозволив перейти на новий рівень ведення бойових дій. Особливо яскраво це видно на прикладі використання дронів — безпілотних апаратів, які сьогодні виконують не лише розвідку, а й точкове ураження цілей, координацію вогню та навіть автономне прийняття рішень у польоті.

У центрі цих змін — ШІ та машинний зір, два взаємопов’язані, але відмінні за функціоналом інструменти. Україна стала однією з країн, що активно впроваджує ці технології у бойові системи. У статті розглядаємо, як саме штучний інтелект використовується на фронті, які завдання краще вирішує машинний зір і чому поєднання обох рішень може стати ключем до перемоги.

Розумні дрони України: роль штучного інтелекту та машинного зору на фронті 3

Що таке Штучний Інтелект

Про штучний інтелект говорять скрізь. Ця технологія здатна імітувати людський інтелект – спроможна “навчатися”, приймати рішення, адаптуватися до стрімкої зміни умов. ШІ створений за принципами машинного навчання, нейромереж, NLP, комп’ютерного зору, автоматизованого прийняття рішень. Він одночасно працює з величезними масивами даних, аналізує, розпізнає, оцінює та миттєво обирає оптимальну для конкретного випадку дію. 

Технології ШІ активно застосовуються у медицині та промисловості, фінансовій справі та логістиці, освітній сфері та побуті. Ще один важливий напрямок для розвитку та впровадження ШІ сьогодні – військова справа. І це наочно можна побачити при вивченні особливостей ведення війни між Україною та Росією.

Як ШІ застосовується у військовій справі

Використання ШІ в процесі ведення бойових дій дозволило вивести війну на новий рівень, недосяжний до цього часу. На базі можливостей, наданих штучним інтелектом, створюються розвіддрони, роботи для розмінування, бойові платформи. За допомогою сучасних технологій здійснюється обробка отриманих з супутників знімків та прогнозування загроз, виявлення атак та захист інфраструктурних об’єктів в реальному часі. ШІ дозволяє мінімізувати втрати особового складу, проводячи навчання та моделювання бойових ситуацій у віртуальному світі. 

Україна теж використовує ШІ у військовій справі, основну увагу приділяючи розробці автономних дронів та систем управління вогнем. Один з них –  Saker Scout. Це безпілотник українського виробництва, здатний без допомоги людини виявляти до 64 цілей, в тому числі – важку техніку. БПЛА не тільки знаходить цілі, але й передає координати для нанесення ударів в умовах РЕБ. Літає на відстань 10 км (1). 

Джерело зображення.

Розвідка – основа для подальшої ефективної роботи військових. І в цій сфері українські розробники теж вийшли на новий рівень. Розвідувальна система Griselda здатна лише за 30 секунд опрацювати великий обсяг інформації, яку отримує з БПЛА, супутників, інформаційних джерел, в тому числі – зламаних систем ворога. Отримана та проаналізована інформація передається ЗСУ у лічені миті (2). 

Для координації ударів артилерії активно використовується українська ГІС “Арта”. За рахунок застосування Арти вдається суттєво зменшити час від виявлення ворожої цілі до ураження. Робота системи базується на об’єднанні даних, отриманих від БПЛА, супутників та радарів (3). 

У жовтні 2022 року Україна представила НАТО систему ситуаційної обізнаності Delta, про що розповідає військовий оглядач Militarnyi. Система надає отриману з різних джерел та проаналізовану інформацію, що дозволяє скорегувати проведення операцій ЗСУ та здійснити дієву координацію взаємодії між підрозділами. Для обробки даних у реальному часі так само використовуються хмарні технології та ШІ (4).  

На базі технології машинного зору, яку детально розглянемо нижче, українськими розробниками були створені турелі DevDroid. Інформацію про це повідомив Юрій Поріцький, засновник компанії DevDroid. Ці автоматизовані кулемети здатні знищувати цілі, розташовані на відстані до 800 м (5). 

Роботи, як з фантастичних фільмів. Сьогодні вони допомагають ЗСУ знищувати ворога на найгарячіших напрямках. Droid TW – роботизований комплекс на базі кулемету української розробки, створений з метою отримати максимально ефективну зброю для отримання розвідданих та проведення ударних місій. Ефективний не лише вдень, а й вночі. Він здатний знаходити, розпізнавати цілі та здійснювати їхнє супроводження автономно. Керування здійснюється дистанційно. Про початок використання комплексу в реальних умовах повідомило Міністерство оборони України (15).

Відомості про використання ШІ російською армією менш розповсюджені. Але відомо, що системи автоматичного наведення вже активно запроваджуються у багато моделей безпілотників, в тому числі – Ланцет, які використовуються ворогом у війні з Україною. Інформацію про розробки російських військових повідомляють іноземні ЗМІ, в числі яких одне з найавторитетніших джерел –  Reuters (6). 

Штучний інтелект та українські дрони: ефективні рішення для перемоги

Україна сьогодні займає лідуючу позицію з бойового використання FPV-дронів у світі. І це очевидно, адже війна, яка триває вже кілька років, потребує значних ресурсів, а, значить, масштабування виробництва та застосування ефективних різновидів зброї та бойових систем. Безпілотники вже зараз впроваджено майже у всі сфери військового протистояння. Ставка на використання інноваційних технологій, яку Україна зробила з початком збройної агресії з боку Росії, зіграла. Дрони стають кращими, ефективнішими, “розумнішими”. Розглянемо на практичних прикладах, як це працює.  

Застосування ШІ в українських дронах

Створені із використанням ШІ FPV-дрони здатні:

  • Здійснювати навігацію без використання GPS, що незамінне в умовах РЕБ – дрони “бачать” шлях до цілі, можуть орієнтуватися за створеними розвідними БПЛА картами та здатні завершити місію навіть при відключені сигналу від оператора. 
  • Атакувати противника у півавтономному режимі – після створення оператором точки або вектору ураження безпілотник самостійно здійснює наведення та ураження цілі. 

Особливого розповсюдження зазнали розвідувальні дрони, створені з використанням ШІ. Їх застосування дозволяє отримати:

  • актуальні 3D-карти місцевості, зроблені у реальному часі, які згодом можуть застосовуватися для наведення ударних БПЛА;
  • інформацію про локації укріплень, замаскованих об’єктів ворога, замінованих зон;
  • аналітичні дані про зміни на полі бою, наприклад, прибуття підкріплень чи передислокацію.

Вже сьогодні ведуться розробки з впровадження функції планування атакуючих дій, що будуть здійснюватися на основі отриманих безпілотниками даних. Так, українська компанія Helsing після нападу Росії на Україну встановила тісні партнерські відносини з Rheinmetall (вересень 2022 р.) та Saab (вересень 2023 р.). Основною метою співпраці стала інтеграція ШІ в наявні системи озброєння та подальший їх розвиток (7, 8).  

Інновації, які допомагають Україні

Україна безперервно працює над розробкою нових унікальних рішень з використанням дронів та ШІ. Результатом цієї роботи вже сьогодні є:

  • Перспективні розробки проектів “Роїв дронів” – кілька синхронно діючих безпілотників, що координуються між собою автоматично. 
  • Інтеграція з дронами-розвідниками – швидка атака за ланцюгом “виявлення цілі розвідниками – передача даних FPV-дронам для швидкої атаки”.
  • Системи захисту від РЕБ – безпілотні літальні апарати з ШІ з мінімальним втручанням оператора визначають джерела перешкод і координують свій маршрут.

Основні виклики ШІ у розпізнаванні цілей

Використання штучного інтелекту у військовій справі безапеляційно допомагає у досягненні перемог. Але, поряд з цим, варто відмітити, що застосування цих технологій пов’язане і з низкою викликів – як технічних, так і правових та етичних. 

Один з основних викликів – точність та надійність розпізнавання цілей. Так, у контрольованих умовах ШІ дає змогу отримати майже 100%-ву точність розпізнавання. Але в умовах реальних подій цей показник значно знижується за рахунок:

  • Використання недостовірних або неповних даних, отриманих через перешкоди чи погану видимість.
  • Змінами зовнішніх умов – погоди, рівня освітлення тощо.

Системи штучного інтелекту використовуються з метою ідентифікації об’єктів. Але визначення “свій-чужий” може бути хибним, коли цивільні об’єкти ідентифікуються як військові. 

Про основні міфи щодо FPV-дронів та їх застосування у війни в 2025 році, читайте в нашому матеріалі.

Не менш вагомим є виклик складності прийняття рішень. Так, автоматизація цих процесів призводить до зниження навантаження на персонал, але може викликати і проблеми:

  • Втрати навичок у персоналу у сфері самостійного оперативного прийняття рішень в критичних ситуаціях. 
  • Відсутність прозорості і розуміння причин, які призвели до прийняття того чи іншого рішення штучним інтелектом. 

Крім технічних викликів не варто втрачати з виду етичні та правові питання. Хто несе відповідальність за дії ШІ? Наскільки вірним з моральної точки зору є делегування прийняття рішень про застосування сили “машинам”? Ці питання є одними з актуальних сьогодні не тільки для України, а й для всього цивілізованого світу. Висновок один – застосування ШІ у збройних конфліктах потребує ретельного міжнародного контролю. Наприкінці квітня 2024 року у Відні відбулася зустріч представників міжнародних організацій та дипломатів з приводу обговорення необхідності регулювання використання ШІ та автономного озброєння у військових діях. (9). 

Безпечно використовувати ШІ у війні можна тільки після ретельної розробки міжнародних стандартів та їх прийняття всіма сторонами конфлікту. 

Що таке системи машинного зору та чим вони відрізняються від технології штучного інтелекту

Розглядаючи впровадження сучасних комп’ютерних рішень в військову справу варто зазначити не лише внесок ШІ, а й звернути увагу на системи машинного зору, які стали основою в технології донаведення військових дронів. 

Переваги машинного зору

Машинний зір став “очами” дронів. Саме ця технологія дозволяє комп’ютерам “бачити” зображення у реальному часі та аналізувати його. Якщо штучний інтелект є загальною технологією, що імітує людський інтелект, то машинний зір являє собою цілий комплекс методів, серед яких присутній і ШІ. Він дозволяє пристроям “бачити” ситуацію в реальному часі – аналізує, інтерпретує зображення (статичні або відео) та подає результат так, як це б зробила людина. Простими словами можна сказати, що машинний зір повністю імітує функції людського зору та частини мозку, що відповідає за обробку зорової інформації. Він “бачить” картинку та “розуміє”, що на ній зображено. Працює це за простим алгоритмом: камера фіксує зображення, цієї ж миті спеціальні алгоритми його обробляють, аналізують, при необхідності – покращують для більш точного розпізнавання. Система визначає тип зображеного об’єкту і ця інформація передається далі. 

Використання машинного зору у інженерії дронів дозволяє отримати низку переваг:

  • Швидке розпізнавання цілей з повітря – технічних засобів, людей, озброєння. 
  • Можливість спостереження та слідкування за цілями.
  • Створення актуальних у реальному часі карт, що дозволяє максимально точно планувати операції.

Прикладом переваг використання машинного зору є здатність дрону розпізнати одиницю ворожої техніки серед великої кількості об’єктів, завдяки чому вдається запобігти ураженню неправильно визначених цілей. 

Переваги штучного інтелекту

Застосування у військових дронах штучного інтелекту дозволяє отримати не менш значущі переваги. Робота над покращенням вже існуючих систем триває і в близькому майбутньому ми зможемо спостерігати, як:

  • Безпілотник самостійно обирає маршрут з урахуванням отриманої інформації про загрози та дані про планування атак.
  • Зміна тактики противника викликає зміни в роботі дронів, адже ШІ навчається на кожному отриманому досвіді та намагається як найскоріше виправити помилки.

Але вже зараз системи БПЛА на базі ШІ дозволяють отримати значне покращення в роботі розвідувальних та ударних апаратів. Це стало можливим завдяки покращеній обробці інформації, яка здійснюється не лише з камер дрону. Використовуються дані, отримані з радарів, GPS, тепловізорів тощо. Сукупні дані, миттєво оброблені ШІ, надають набагато більше можливостей для військових дій. 

Оптимального результату можна досягти поєднавши технологію ШІ та машинний зір у сфері застосування дронів. Робота в цьому напрямку вже здійснюється і комбінація можливостей дає змогу отримати значно поліпшені результати. ШІ працює з даними (включаючи великі масиви даних), прогнозуванням. Задача машинного зору – робота безпосередньо з “картинкою” отриманою “тут і зараз”. Наприклад, зйомка місцевості з використанням машинного зору буде найбільш ефективною при подальшій обробці отриманої інформації ШІ, який і буде приймати рішення про наступні дії – атаку, уникнення чи спостереження. 

Чому сьогодні технологія машинного зору випереджає штучний інтелект, коли мова йде про системи донаведення?

Якщо розглядати ефективність технологій саме при використанні систем донаведення, можна впевнено стверджувати – машинний зір на цей час по багатьом критеріям випереджає алгоритми штучного інтелекту:

  • Машинний зір завдяки управлінню оператором більш точно виконує низку задач – тут і зараз виявляє об’єкти, обробляє отриману з камер інформацію, визначає координати. Йому не потрібен тривалий час на аналіз і це – безцінно в ситуаціях, коли на прийняття рішення є лічені миті. 
  • Зорові моделі, керовані оператором, здатні розпізнавати навіть найменші об’єкти, розташовані на великих відстанях, можуть працювати в складних умовах (погіршена видимість, погане освітлення тощо), виявляти рухомі об’єкти на різних типах фону.  
  • При всіх своїх перевагах ШІ потребує використання більш дорогих за вартістю структур для інтегрування в конструкції БПЛА, чого не можна сказати про машинний зір. Такі системи без перешкод та додаткових витрат встановлюються в обчислювальні блоки і коштують дешевше.
  • Надійність і швидкість у критичних бойових умовах відіграють вирішальну роль. Машинний зір працює за чітко визначеними алгоритмами, завдяки чому забезпечує оперативність у ланцюгу “бачення – дія”. 

Наочний приклад переваги машинного зору перед ШІ – система донаведення дронів VGI-9. Використання алгоритмів виявлення об’єктів та камер на базі машинного зору дозволяє проводити аналіз ситуації у реальному часі та передавати координати в системи керування дронів. Перевага надається оперативному візуальному виявленню ворожих об’єктів та точному наведенню. 

Рій дронів та штучний інтелект

На базі військових технологій штучного інтелекту та машинного зору ведуться розробки найбільш ефективних систем з використанням дронів. Одна з інновацій, здатних трансформувати військовий світ – рій дронів. Прототипом для створення роїв стали групи комах, здатних діяти колективно, в одній зв’язці, але без централізованого керування. Рої дронів – група безпілотників, які одночасно виконують спільну задачу, взаємодіють між собою автономно завдяки використанню технологій ШІ та машинного зору. Обмін інформацією між елементами рою здійснюється через бездротові мережі. Дії безпілотників синхронізовані, рішення приймаються миттєво без залучення сторонньої допомоги. При цьому втрата одного чи кількох дронів не впливає на результативність роботи рою. Кількість “учасників” може бути змінена за потреби (збільшено чи зменшено число дронів). Розглянемо реальні кейси використання роїв.

З 2017 року в США компанією DARPA OFFensive Swarm-Enabled Tactics (OFFSET) здійснюється розробка систем керування дронами, здатна одночасно синхронізувати роботу до 250 безпілотників. Це можуть бути як повітряні, так і наземні моделі роботів. (10).    

В 2020 році в Китаї була проведена демонстрація запуску рою дронів, для чого викорастані спеціальні транспортні засоби. Рой здатний створювати групи з кількох БПЛА, маневрувати, долати перешкоди. Робота в цьому напрямку триває і сьогодні. (11). 

Розвиток технології роїв дронів в Україні

Розробка роботів на базі ШІ проводилася в Україні і до початку повномасштабного вторгнення. Але саме після лютого 2022 року цей напрямок набув особливої актуальності.  Україна стала однією з країн, які ведуть інтенсивну роботу з розробки дронів для ведення бойових дій. З цією метою були підключені офіційні ініціативи, в числі яких Платформа Brave1, що координує та здійснює фінансування військових стартапів та роботу над проектами роїв FPV-дронів зокрема (12). 

Проводиться робота з розробки нових систем роїв дронів. Компанія Swarmer працює над створенням ефективних роїв на базі штучного інтелекту та машинного зору, яка надасть можливість об’єднати велику кількість апаратів в єдину систему, керовану одним оператором (система Styx) (13).

Про перспективи розвитку систем донаведення дронів в Україні, читайте на нашому сайті.

В 2024 році на придбання безпілотників та фінансування роботи з розробки роїв дронів було виділено 40 млрд гривень. Як зазначив Прем’єр міністр України Денис Шмигаль, майже 50% від цієї суми заплановано витрачати саме в Україні і це гроші – для закупівлі дронів української розробки. вдосконалення вже виконаних проектів та нові винаходи (14).

Висновки

Штучний інтелект трансформує ведення сучасної війни. Підвищується ефективність бойових дій, збільшується точність визначення цілей та влучань. Це стало можливим завдяки залученню до військових операцій дронів, які наочно демонструють переваги застосування технологій ШІ та машинного зору у військовій сфері. 

Україна веде активну роботу з розробки літальних апаратів на базі штучного інтелекту та машинного зору. Безпілотники, артилерійські турелі, системи обробки українського виробництва вже сьогодні активно застосовуються в російсько-українській війні. Впровадження інноваційних технологій в системи дронів дозволило значно підвищити точність розпізнавання ворожих цілей. Стала доступною навігація без GPS навіть в умовах РЕБ, здійснюються напівавтономні атаки за визначеними дронами координатами. Інформація, отримана розвідниками, передається миттєво та обробляється в режимі реального часу. 

Сьогодні Україна разом з багатьма країнами активно працює над розробкою та впровадженням роїв дронів – автономних систем з великої кількості безпілотників, здатних працювати синхронно без втручання з боку людини. Результати стартапів та державних розробок вже тестуються на полі бою та демонструють ефективні результати. Для досягнення максимальної ефективності основну увагу розробники приділяють інтеграції систем машинного зору, які демонструють низку переваг перед ШІ: потребує менше місця для встановлення на борту, для обробки інформації достатньо більш дешевого мікрокомп’ютера. При цьому він демонструє всі ті ж переваги, що має ШІ: високу швидкість отримання та обробки інформації у реальному часі, покращену точність розпізнавання об’єктів, ширший функціонал. Поєднання ШІ та машинного зору дозволяє отримати найкращі результати. 


При підготовців даного матеріалу, нами було використані наступні джерела інформації:

  1. The Armed Forces of Ukraine will use a UAV with artificial intelligence at the frontline
  2. Griselda, Saker Scout і не тільки: яку інноваційну зброю використовують ЗСУ на війні
  3. Інновації для армії. Система для артилеристів ГІС “Арта”
  4. Украина представила собственную систему ситуационной осведомленности “Дельта”
  5. Міноборони законтрактувало роботизовані турелі Wolly
  6. Russia says it is ramping up AI-powered drone deployments in Ukraine
  7. A Battlefield AI Company Says It’s One of the Good Guys
  8. Rheinmetall and Helsing partners for the next generation of armed forces
  9. Автономное оружие, Венская конференция: «Действуйте сейчас, чтобы защитить человечество»
  10. OFFSET: OFFensive Swarm-Enabled Tactics
  11. Chinese military advances drone swarm warfare
  12. https://brave1.gov.ua/
  13. Володарі рою дронів: як ШІ від Swarmer дозволяє одному пілоту одночасно керувати 10–15 БпЛА.
  14. Уряд виділив майже 40 млрд грн на придбання безпілотників.
  15. Droid TW Роботизований кулемет наче з фантастичного фільму.

Зв’яжіться з нами, щоб отримати детальну інформацію про систему донаведення дронів VGI-9.
Слідкуйте за нашими оновленнями в соцмережах та на YouTube – там ви знайдете:

✅ Ексклюзивні матеріали про розробку, випробування та бойове застосування.
✅ Корисні аналітичні матеріали про війну та роль FPV-дронів у сучасних бойових операціях.
✅ Актуальні новини та інсайди зі світу військових технологій.

📌 Долучайтеся до нас:
🔗 YouTube: VGI-9 на YouTube
📸 Instagram: Ми в Instagram
🎯 TikTok: Ми в TikTok

Чому тебе НЕ навчать у школі пілотування дронів?
Статті

Чому тебе НЕ навчать у школі пілотування дронів?

8 Травня, 2025
Розумні дрони України: роль штучного інтелекту та машинного зору на фронті 3
Статті

Розумні дрони України: роль штучного інтелекту та машинного зору на фронті

2 Травня, 2025
Дрони на оптоволокні: нове слово у війні? 6
Статті

Дрони на оптоволокні: нове слово у війні?

7 Квітня, 2025
школа fpv пілотів
Статті

Школи операторів FPV-дронів: яку обрати?

24 Березня, 2025