Статті

Як дрони змінили роль артилерії?

Артилерія – потужна, ефективна, смертоносна. Донедавна її функціональність здебільшого залежала від мап, радіозв’язку та правильності обчислень. Ця залежність викликала логічні наслідки – неточність ударів, затримки в їхньому нанесенні, обмежену видимість та неможливість побачити скриті цілі. Сьогодні, коли на полі бою з’явився новий учасник – дрони, процесс використання артилерійської зброї докорінно змінився. 

Читайте в матеріалі нижче, а також на сайті 5-го каналу.

З початку повномасштабного вторгнення у 2022 році саме артилерія відігравала ключову роль в боротьбі з ворогом. Але сьогодні ситуація на фронті змінилася докорінно. І причина – поява нових гравців, які трансформували роль артилерії, змінили методи її застосування, допомогли збільшити її кількість. Саме завдяки їм – дронам, кількість втрат ворожої техніки та особового складу. Розглянемо у цій статті, як дрони допомогли трансформували використання артилерії на полі бою.

Від Богів війни до виживання

На початку війни артилерія була одним з найпотужніших видів зброї, “богом війни” і основним засобом ураження ворожих цілей. Як і під час Другої світової війни, саме арта виконувала основну “вбивчу” роль і була головним фактором знищення ворога – до 70% втрат техніки та живої сил противника завдяки їй. На перемогу працював цілий комплекс видів зброї що були доступні Україні на той період. Серед героїв початку війни – зброя, що стала відомою завдяки своїм гучним влученням по позиціям ворога. САУ – найвідоміші, швидкі, мобільні, життєво необхідні на фронті. Зброя, що здатна оперативно змінювати локацію та швидко згортатися після залпу. Саме САУ використовувалися в режимі рейдового вогню під час контрнаступу на Ізюм і Балаклію в вересні 2022, в боях за Херсон, для ударів по складах у Новій Каховці, в обороні Бахмуту та на інших напрямках. Важливу роль у знищенні ворожих цілей зіграв так званий “радянський спадок”.

2С7 “Піон” – ця важка артилерія (калібр 203 мм) активно допомогала нищити цілі на великих відстанях – там, де вони були недосяжні для інших видів арти. Спроможна на знищення укріплень, мостів, командних пунктів, техніки тощо. Стріляє спецснарядами на відстань до 47 км і демонструє величезну руйнівну силу.

2С1 “Гвоздика” – маневрена та швидка 122-мм САУ, широко застосовувана та росповсюджена завдяки своїй відносній компактності и легкості обслуговування. “Гвоздики” стали зручною зброєю під час проведення оборонних операцій і для підтримки штурмів. Незамінні у міських боях.

Д-30 — буксирувана гаубиця 122 мм, яка залишалася в строю попри свою свою моральну та технічну застарілість (в масове виробництво вона була випущена ще в 1960 році). В умовах, коли втрати арти були досить великими, вона стала суттєвою допомогою у збільшенні кількості зброї. Доступна за ціною, проста в обслуговуванні, зрозуміла у застосуванні – Д-30, як і багато років тому, знову в строю. 

Артилерія значно допомогла протриматися в перший рік війни. Проста схема дії: розвідка – наведення – удар по цілі. задачею стало зробити її ще більш ефективною.

Кінець весни-літо 2022: початок змін і артилерія НАТО

ТОТАЛЬНА домінація Росії в кількості артилерії та боєприпасів вимагала змін. На багатьох напрямках перевага в кількості випущених снарядів складала десять до одного, а інколи 20 до 1 на користь Росії. Зміни принесла з собою поява на фронті нової зброї – західних систем, одними з перших серед яких стали гаубиці M777, що через свою назву отримали альтернативне народне прізвисько – “Три топори”. Постачання “топорів” дозволило Україні покращити свої оборонні порядки та утримати фронт, до того ж:

  • збільшилася точність влучень;
  • використовувалися більш високоточні снаряди;
  • збільшилися швидкість розгортання систем та їх евакуації.
Фото гаубиці M777. Джерело: сайт Defense Express

M777 стали не єдиним надходженням від Заходу. Ще один прорив було здійснено завдяки Excalibur – снарядам М982 з GPS-навігацією і точністю влучання до кількох метрів. Це – нові можливості: точкове знищення ворога і мінімізація витрат боєприпасів, які були на вагу золота. 

Кінець 2022 – артилерійська криза і мільйон снарядів

Нестача снарядів унеможливлювала використання новітньої західної зброї та систем, які були справжніми “богами” на початку вторгнення. Проблему обіцяли вирішити країни-партнери: на початку 2023 року Україні були обіцяні 1 мільйон снарядів. Але українському командуванню довелося шукати інші шляхи – постачання відкладалися і затягувалися, а проблема на фронті не могла бути вирішена без нових рішень. Вибір впав на дрони і це стало початком зміни ролі арти та методів її застосування – часу, коли “відкриваються очі”.

2023: дрони як допомога артилерії

Дальність пострілу артилерійських систем дозволяє знищувати цілі на відстані до 40 кілометрів і більше за умови застосування реактивних снарядів. Але ціль не завжди статична, вона може рухатися, переміщуватися, в багатьох випадках – в тих напрямках, які неможливо передбачити. Але можна побачити – очима дронів. 

Спостереження за переміщеннями сил ворога з повітря та миттєва передача інформації дозволяють швидко коригувати вогонь та виявляти не тільки основну, а й другорядні цілі. Таким чином, робота артилерії у зв’язці з безпілотниками суттєво підвищила точність роботи засобів ураження та збільшила шанси на виявлення додаткових цілей. До того ж, це допомогло вирішити проблему нестачі снарядів і без обіцяного 1 мільйона – удари наносяться в ціль, точково, у більшості ситуацій відсутня потреба в масових обстрілах по всьому радіусу навколо того місця, де може знаходитися ворожий об’єкт. Це важливо, адже витрачати снаряди в пусту – це величезні втрати фінансів. За словами адмірала Роба Бауера, голови військового комітету НАТО, вартість одного 155-мм снаряду на момент жовтня 2024 зросла порівняно з минулими роками у кілька разів і досягла 8000 євро. Про це повідомили Defense Express і Reuters ще 24 жовтня 2024 року.

Як змінилася ситуація у розвідці та виявленні цілей

До початку ери дронів отримати точні розвіддані було “задачею з зірочкою”. До отримання інформації про ворожі позиції залучалися інформатори та партизани, використовувалися спостережні пункти, розташовані на висотах. Аерофотозйомка з літаків, радіоперехоплення, аналіз переміщень  – все це потребувало значних витрат часу і людських ресурсів. За цей час ціль могла суттєво змінити свою позицію, відійти чи замаскуватися. Результат – “порожні” залпи і низька ефективність. При цьому – високі ризики втрати власної артилерійської зброї.  

Літальні апарати можуть здобути всю цю інформацію за кілька хвилин. “Очі в повітрі” дозволяють виявити місця розташування не тільки ворожої техніки, а й командних пунктів, живої сили, складів, відстежити маршрути логістики ворога. Завдяки швидкому отриманню даних про локації противника удари артилерії стали не тільки точнішими, але й з’явилася змога планувати атаки по найбільш важливим цілям заздалегідь та коригувати їх в будь-який час, навіть перед самим нанесением удару.

Ціна пострілу

Точність ураження – задача, яку треба було вирішувати якнайшвидше. Були отримані Excalibur – снаряди, спроможні коригувати траєкторію за GPS. Але їхня точність виявилася нестабільною, адже без стабільного зв’язку (а в умовах дії РЕБ він саме такий)  вони втрачають свою точність. При цьому вартість одного Ескалібуру складає більше 100 тис доларів, що робить один арт постріл нейморівно дорогим.  Дрони та наявність очей в повітрі зі швидкісною передачею інформації та координат зробили звичайну артилерію ефективнішою. Дрони набагато дешевші і доступніші, спроможні виявляти статичні і рухомі цілі у реальному часі і не тільки наводити на них, а й виконувати роботу з добивання після використання арти.

Скільки коштує та як працює система донаведення дронів VGI-9 — читайте в інтерв’ю з технічним директором компанії.

Це все – не тільки про перемоги на полі бою, але й про економіку війни, що не менш важливо у розрізі фінансової ситуації в Україні. Скільки коштує один постріл? Вартість снаряду стартує від кількох тисяч євро. При цьому FPV-дрони української збірки можна купити за ціною до 1000 доларів США. Без використання дронів на знищення однієї цілі може знадобитися десятки пострілів. І не факт, що хоча б один з них досягне цілі. В той же час, один дрон може коригувати десятки ударів, зменшуючи витрати снарядів та підвищуючи точність ударів.  

Дрони для артилерії та мережево-центрична війна

Включення дронів в процес роботи артилерії дозволило отримати “очі” на полі бою. Якщо раніше ланцюжок розвідка-удар мав кілька етапів, які, зазвичай, потребували витрат часу, включаючи роботу далекомірника з біноклем, то з появою в небі безпілотників-розвідників довжина цього ланцюга значно скоротилася. 

Тепер виявляють цілі БПЛА, після чого транслюють відео в командні пункти, сприяючи коригуванню вогню артилерії або атакуючи самостійно. Процес спростився, став ефективнішим: дрони проводять початкову розвідку, уточнюють цілі, артилерія отримає точні координати, наносить удар. “Пташки” знов дивляться, чи влучним він був. Це значно скорочує час ураження, отже, дозволяє отримати чималу перевагу на полі бою, використовуючи нові тактичні рішення. Можливості розширюються – з’являється контрбатарейна боротьба (швидке виявлення артилерії противника після пострілу, передача інформації про локацію, удар у відповідь і знищення), використовуються військові дрони-камікадзе – своєрідні “артилерійські снаряди”, спроможні на знищення цілей в тилу. Використання безпілотників дозволило створити мобільні групи “мисливців за гарматами” –  окремих екіпажів FPV-дронів, основною задачею яких є оперативне ураження ворожої артилерії.

Ви військовий? Долучайтеся до курсу навчання роботі з дронами із системою донаведення VGI-9. Детальніше про курс, умови запису, тривалість та інше — за посиланням: https://vgi.com.ua/kurs-vgi-9-donavedennia/

За словами військових, після 2024 року найдієвішою є саме мобільна артилерія. Поява дронів зробила зону між позиціями (так звану “kill zone”) смертельною для всіх статичних або повільних артилерійських систем.

Виживе той, хто рухається

Сьогодні kill zone складає 10-15 км. І в цьому радіусі зберегти свою цілісність і “вижити” можуть тільки ті види зброї, що вміють швидко рухатися та виконувати роботу надоперативно:

  • дістатися місця призначення;
  • вистрілити;
  • згорнутися і опинитися на іншій позиції – ще до того, як її побачить ворожий розвідник в з неба. 

Швидка, мобільна, точна – арта не стала іншою. Але її можливості змінилися з появою дронів. І це стало важливим кроком до перемоги.

Артилерія і дрони: еволюція на рівних

Розвиток артилерії йде параллельно з покращенням самих дронів. Індустрія дронів демонструє нові рішення, безпілотники еволюціонують, набувають нових скілов. Зокрема, українські розробники активно впроваджують системи донаведення. Одну із перших систем запропонувала команда VGI-9. І це стало суттєвою допомогою на фронті.

Керувати новими дронами теж треба вчитися. Це вже не про підняти дрон і полетіти. Складні новітні системи потребують більш якісного навчання та підвищення кваліфікації операторів. Школи управління дронами з’являються по всій країні. І в багатьох з них вже зараз можна отримати практичний досвід роботи з новими дронами, в тому числі – з системами донаведення. 

Що далі?

Хоча дрони й змінили роль артилерії, її значення залишається й досі великим. Україна продовжує працювати над розробкою власних артсистем, зокрема нарощує виробництво САУ “Богдана”, здатної вражати цілі на відставні до 40 кілометрів. Важливою складовою міжнародної допомоги Україні залишається постачання САУ “Archer” (Швеція) та Ceasar (Франція).

Вогнева міць артилерії у поєднанні з розвідувальними даними, отриманими з дронів, створюють синергію, яка має стати одним із важливим складників успіху України у відбитті російського літнього наступу.

Бажаємо успішної роботи нашим гармашам! 


Зв’яжіться з нами, щоб отримати детальну інформацію про систему донаведення дронів VGI-9.
Слідкуйте за нашими оновленнями в соцмережах та на YouTube – там ви знайдете:

✅ Ексклюзивні матеріали про розробку, випробування та бойове застосування.
✅ Корисні аналітичні матеріали про війну та роль FPV-дронів у сучасних бойових операціях.
✅ Актуальні новини та інсайди зі світу військових технологій.

📌 Долучайтеся до нас:
🔗 YouTube: VGI-9 на YouTube
📸 Instagram: Ми в Instagram
🎯 TikTok: Ми в TikTok

Статті

Як дрони змінили роль артилерії?

27 Червня, 2025
Статті

Оптичне наведення, ШІ та кабель: чим дрони відповідають на РЕБ

12 Червня, 2025

VGI-9 запускає курс з оптичного донаведення дронів

4 Червня, 2025
Статті

Мисливці за дронами: як працюють дрони-перехоплювачі на фронті

30 Травня, 2025